Wystrój wnętrz

Czyszczenie żaluzji drewnianych i aluminiowych

Podczas sprzątania domu nie zapomnij wyczyścić żaluzji. Regularnie wycieraj kurz i usuwaj bardziej złożone zanieczyszczenia, w innym przypadku ryzykujesz zbyt wczesne zużycie żaluzji.

Ogólne zasady

Żaluzje, podobnie jak zasłony w oknach, służą jako rodzaj filtra powietrza z ulicy. Zwłaszcza w ciepłym sezonie, gdy okna są otwarte, żaluzje, szybko pokrywają się pyłem ulicznym i drobnymi zanieczyszczeniami. Nawet jeśli okna są zawsze zamknięte, kurz i tłuszcz osadzają się na roletach, psując ich wygląd. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów żaluzji są modele z poziomymi listwami. Są kompaktowe i praktyczne. Sposób, w jaki czyścimy żaluzje, zależy od tego, z czego są wykonane. Istnieją trzy najpopularniejsze materiały do produkcji żaluzji poziomych – aluminium, plastik i drewno. Każda z nich ma swoje własne cechy, które należy wziąć pod uwagę, aby wybrać najlepszą opcję opieki nad tymi produktami. W tym artykule zajmiemy się jednak tylko drewnianymi i aluminiowymi żaluzjami.

Aluminiowe żaluzje poziome

Żaluzje aluminiowe występują w wielu kolorach, ale wszystkie mają ładną błyszczącą powierzchnię. Aby zachować ten wygląd, nie wolno ich czyścić szorstkimi środkami. Wybierz raczej kremy, mydła, miękkie gąbki. W żadnym wypadku nie używaj proszków i twardych gąbek – zniszczą one powierzchnię aluminiowych płytek. Ze względu na właściwości metalu żaluzje aluminiowe nie są podatne na złożone zanieczyszczenia. Aluminium nie pochłania brudu, a jego gładka, błyszcząca powierzchnia pomaga w czyszczeniu. Zazwyczaj cała ich pielęgnacja sprowadza się do ścierania kurzu lub moczenia ich w wodzie przez 10-15 minut. W tym celu należy najpierw usunąć żaluzje z gzymsu. Aby uzyskać lepszy efekt, a zwłaszcza jeśli lamele są perforowane lub wzorzyste, użyj miękkiej szczoteczki do zębów, która usuwa brud w trudno dostępnych miejscach, ale nie uszkadza miękkiego metalu.

Drewniane żaluzje poziome

Wykonane z cienkich listew z naturalnego drewna obejmują wszystkie wady i wymagania produktów drewnianych. Po pierwsze, nie można ich namoczyć, w przeciwieństwie do żaluzji aluminiowych. Drewno jest delikatnym materiałem i wymaga ochrony. Po drugie, musisz używać jedynie delikatnych środków czyszczących, które nie spowodują nieodwracalnego uszkodzenia struktury naturalnego drzewa. Najlepiej wybrać środki do mycia produktów wykonanych z naturalnego drewna, a także kosmetyki do ich pielęgnacji – pomoże to zachować nieskazitelne piękno drewna przez długi czas.

Czy powinienem zdjąć rolety do czyszczenia?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony jest to ingerencja w całość konstrukcji, z drugiej strony czasami naprawdę trudno jest oczyścić żaluzje z zanieczyszczeń, zwłaszcza jeśli chodzi o żaluzje kuchenne. W takim przypadku musisz rozmontować i wytrzeć żaluzje lub włożyć je do wody. Trudność polega na tym, że podczas demontażu i montażu, delikatne części elementów złącznych mogą zostać uszkodzone. Żaluzje nie są przeznaczone do ciągłego demontażu, powinny być instalowane na oknie, najlepiej raz na cały okres jego użytkowania.

Metody czyszczenia

  • Czyszczenie mechaniczne. Nadaje się do najprostszego zadania – usuwania kurzu. Możesz użyć odkurzacza lub specjalnej miękkiej szmatki, lub szczotki. W sprzedaży znajdziesz też szczotki do czyszczenia żaluzji. Wytrzyj lamele jeden po drugim, zaczynając od góry. Wskazane jest, aby wycierać je z obu stron.
  • Mycie wodą z mydłem. Mydło, żel, detergenty do prania są idealne do tego rodzaju czyszczenia. (te ostatnie muszą być dokładnie rozpuszczone, aby nie uszkodzić blaszek). Dodaj trochę wybranego detergentu do ciepłej wody. Zwilż w nim gąbkę i wytrzyj kolejno lamele po obu stronach. Po zmyciu brudu możesz przejść do drugiego etapu – wycierania suchą szmatką. Usunie nadmiar wody z żaluzji i pozostałą pianę.
  • Antystatyczna ściereczka. Rozpuść niewielką ilość pasty o działaniu antystatycznym w pojemniku z ciepłą wodą. Dobrze wymieszaj i przystąp do wycierania. Podczas pracy używaj gumowych rękawiczek! Ustaw żaluzje w pozycji ochrony przeciwsłonecznej. Po zwilżeniu gąbki lub szmatki w roztworze pasty przetrzyj lamele obustronnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *