Jak najlepiej zamontować rolety zewnętrzne?
Rolety zewnętrzne posiadają więcej zalet niż wielu z nas mogłoby się to wydawać. Na uwagę zasługuje zarówno to, że chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, jak i to, że przyczyniają się do znaczącej poprawy ciepłochłonności okna. Można na nie liczyć także wtedy, gdy ważne jest odgrodzenie się od ulicznego hałasu oraz zabezpieczenie przed złodziejami. Oczywiście, wszystkie te zalety można odczuć przede wszystkim wtedy, gdy rolety są zamontowane w odpowiedni sposób. Na co warto więc zwrócić szczególną uwagę?
Wersja montażowa i jej znaczenie
Planowanie montażu rolet zawsze rozpoczyna się od wyboru kaset przewidzianych do instalacji. Wybór ten nie może być przypadkowy, a kluczowe znaczenie przypisuje się temu, w jakiej fazie zaawansowania jest sama budowa domu. Jeśli dopiero wznoszone są ściany zewnętrzne, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zdecydować się na kasety nadprożowe. Ich ogromnym atutem jest to, że można w całości ukryć je pod tynkiem zwiększając izolację termiczną.
Bez względu na to, czy analizujemy przesłanki technologiczne, czy też estetykę, bez trudu można dostrzec, że dominują rolety montowane w świetle otworu okiennego. Takie rozwiązanie pociąga za sobą szereg korzyści, bo zarówno kasety, jak i prowadnice są zamocowane w stabilny sposób. Nieco rzadziej możemy spotkać się z roletami umieszczanymi bezpośrednio na elewacji. I ta koncepcja ma jednak swoich zwolenników. Bywa problematyczna, sprawia jednak, że nie ma mowy o jakimkolwiek ograniczeniu dopływu światła.
Czas na pomiary
Jeśli nie chcemy korzystać z pomocy profesjonalnej ekipy montażowej, musimy pamiętać o konieczności wykonania niezbędnych pomiarów. W takim przypadku tylko od nas zależy też to, jak roleta ma być sterowana i jaka strona umieszczenia napędu będzie bardziej efektywna. Jeśli planujemy instalację rolety w świetle ościeża, konieczne jest ustalenie zarówno jego szerokości, jak i wysokości. Nie można też zapominać o tym, że nie da się uniknąć pewnych nierówności boków otworu. Żeby nie napotkać poważniejszych problemów z tego tytułu, dobrze jest najpierw zmierzyć jego najmniejszą szerokość, a potem zmniejszyć wymiar nawet o 5 centymetrów. Oczywiście, instalacja rolet zewnętrznych nie będzie możliwa bez powstania pewnych szczelin w murze. Te jednak wcale nie muszą być kłopotliwe zwłaszcza, że dość łatwo można je wyeliminować korzystając w tym celu z masy akrylowej.
Jak mocować kasety i prowadnice?
Gdy pomiary są już wykonane, można najpierw ustalić odpowiednie miejsce, a następnie zabrać się za wiercenie otworu, dzięki któremu możliwe stanie się przeprowadzenie sterowania opuszczaniem i podnoszeniem instalowanej właśnie rolety. Jeśli otwór ma być wykonany w ramie okiennej, przeważnie nie ma mowy o kłopotliwym zadaniu. Pewną ostrożność dobrze jest więc zachować przede wszystkim wtedy, gdy mamy do czynienia z oknami PVC.
Wybór miejsca wiercenia jest uzależniony przede wszystkim od tego, z jakim rodzajem sterowania mamy do czynienia. Rolety zewnętrzne sterowane automatycznie są więc znacznie mniej wymagające. Nic nie stoi wtedy na przeszkodzie wykonanie go choćby w ościeżu od środka domu. Warto pamiętać jedynie o tym, że dopiero kolejnym krokiem będzie połączenie kasety z prowadnicami oraz przystawienie jej do miejsca, w którym ma być zamocowana. Czynność ta zwykle wymaga dużej staranności, jej wykonanie z pewnością będzie jednak łatwiejsze, jeśli zdecydujemy się na zastosowanie ścisków stolarskich. Te pozwolą na chwilowe zamocowanie, co pozwoli nam w ocenie sytuacji i sprawi, że łatwiejsze będzie dokonanie ewentualnych korekt.
Gdy kasety i prowadnice są już zamontowane, można zdecydować się na założenie pancerza rolety. Przeważnie mocuje się go do wału wykorzystując w tym celu sprawdzone zaczepy taśmowe. Są one dużym ułatwieniem przede wszystkim dlatego, że stosuje się je z łatwością wprowadzając je w ostatnią listwę pancerza. Potem można już przystąpić do nawijania rolety na wał po to, aby jej brzegi mogły znaleźć się w szczelinach prowadnic. Przetestowanie pancerza nie jest trudne. Jeśli przesuwa się płynnie po całej wysokości i nie wyczuwamy zacięć, możemy uznać, że poradziliśmy sobie z tym wyzwaniem.
Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.knall.com.pl/jakMontowac
Jeden komentarz
Nadia
Dzięki przydatny poradnik!