Jak przejść na weganizm?
Dieta zawsze była tematem mocno kontrowersyjnym. Ludzie często źle ją interpretują szkodząc sobie. Wiele także wypowiada się o jakiejś konkretnej diecie, nie wiedząc do końca na czym ona polega. Dotyczy to także weganizmu, który nasze babcie uważają za niezdrowy- ,,bo przecież jak można nie jeść niedzielnego rosołu czy schabowego?”. Jednak ten rodzaj diety zdecydowanie rośnie w siłę i znajduje coraz więcej zwolenników .
Wiele osób zastanawia się jak przejść na weganizm. Czy to w ogóle jest łatwe? Jak dam radę obejść się ze smakiem mięsa, jajek, krowiego mleka…? Zanim jednak przejdziemy do rozwiązania tego problemu na początku trzeba się dowiedzieć, czym jest weganizm?
Co to jest weganizm?
Weganizm to jedna z odmian wegetarianizmu, która wyklucza z diety wszelkie produkty odzwierzęce, nie tylko mięso. Dieta ta wiele wyklucza, ale nie oznacza to, że mamy żywić się samymi owocami i warzywami. W skład jadłospisu wegan wchodzą produkty zbożowe (ryż, makaron, pieczywo, płatki itp.), a także ogrom różnego rodzaju orzechów, pestek i oleju. W weganizmie białko mięsa zastępuje się m.in. soczewicą, grochem, soją. Wegan zdecydowanie wyróżnia wysokie spożycie roślin strączkowych, które są idealnym zamiennikiem produkty odzwierzęce. Konieczna jest niestety suplementacja witaminy B12.
Jak weganizm wpływa na zdrowie?
Jak to zwykle bywa z dietami, każda może wpływać na nas pozytywnie albo nam szkodzić. Wszystko zależy od tego czy nasza dieta jest zbilansowania, czyli czy dostarcza organizmowi wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Mimo to weganizm uważa się za jako najzdrowszy sposób odżywiania. Weganie nie spożywają niekorzystnych dla człowieka tłuszczów nasyconych oraz czerwonego mięsa. Za to ich dieta bogata jest w witaminy, błonnik pokarmowy, składniki mineralne, antyoksydanty. Weganizm może zapobiegać szeregu chorób cywilizacyjnych: otyłości, cukrzycy typu 2, nowotworom, miażdżycy i nadciśnieniom.
Jak zostać weganinem?
Niektóre osoby mogą mieć większe trudności z przejściem na weganizm. Mieszkając na wsi lub małym mieście nie mamy za bardzo dostępu do wegańskich produktów. Także osoby, które całe dnie pracują lub przesiadują na uczelni mają trudny orzech do zgryzienia, ponieważ nie mają zbytnio czasu na gotowanie. Jednak na każdy problem jest rozwiązanie. Poniżej przedstawiłam porady dla ,,początkujących” wegan.
1. Powiedz sobie, jaka jest twoja motywacja.
Przechodzisz na weganizm ze względu na swoje zdrowie? Za każdym razem, gdy chcesz sięgnąć coś z poza ustalonej diety, przekonaj samego siebie, że nie jest to dobre dla twojego organizmu. Twoją główną motywacją jest tragiczny los zwierząt? Pomyśl, o masowych hodowlach przemysłowych i często bestialskim mordowaniu niewinnych stworzeń. Możesz też zaczerpnąć pomocy u innych wegan. Grupa zawsze mocno motywuje.
2. Zrób dokładny research.
Musimy dokładnie wiedzieć na co się piszemy. Nie jest obowiązkowy punkt, ale na pewno pomoże ci wytrwać w postanowieniu. Bardzo pomocne jest czytanie artykułów bądź książek o weganizmie albo oglądanie dokumentów na ten temat.
3. Stopniowo rezygnuj z mięsa i innych produktów odzwierzęcych.
Nie da się przejść na weganizm z dnia na dzień. Trzeba krok po kroku eliminować konkretne produkty z naszej diety. Przykładowo, możemy pierwszego tygodnia zrezygnować z mięsa zwierząt czworonożnych, następnie drobiu, jeszcze później ryb itd.
4. Znajdź najlepsze dla ciebie wegańskie przepisy.
Warto jest poszukać przynajmniej kilku dań, których przygotowania jest łatwe i sprawne. Mając kilka ,,bezpiecznych” przepisów łatwiej nam będzie po ciężkim dniu w pracy sięgnąć po coś roślinnego. Z czasem będziemy modyfikować posiłki, które staną się bardziej urozmaicone i co najważniejsze- smaczniejsze.
5. Nie zapominaj o regularnych badaniach
Zwłaszcza w diecie wegańskiej profilaktycznie badania są priorytetem. Warto regularnie sprawdzać m.in. poziom żelaza, witaminę D, B12 oraz morfologię.
6. NIE ZNIECHĘCAJ SIĘ!
Na pewno przejście na dietę roślinną nie jest najłatwiejsze. Nie zawsze będziemy potrafili odstawić wszystkie produkty odzwierzęce, jednak trzeba mieć na uwadze, że potknięcia się zdarzają. Trudno odmówić rodzinie wspólnego obiadu i samemu zrobić wegański posiłek. Dla naszych bliskich często trudno jest zrozumieć taką zmianę, ale jeżeli będziemy ignorować ich niesprecyzowane argumenty przeciw diecie wegańskiej lub uda nam się przekonująco przedstawić pozytywy weganizmu, nie powinniśmy mieć problemów. Nie warto przejmować się opiniami innych a skupić się na swoich motywacjach, ideałach.