piękny design
Wystrój wnętrz

Jakie żaluzje do białych okien?

Biel to zdecydowanie najpopularniejszy kolor opraw okiennych w Polsce. Nic dziwnego – jest uniwersalna i stonowana. Jednak kiedy stajesz przed wyborem żaluzji może okazać się, że wcale nie wszystko pasuje tak idealnie do białego. Jakie żaluzje sprawdzą się wówczas najlepiej?

Jaki kolor?

Wśród żaluzji dostępnych na rynku można trafić na całą gamę kolorów. Niektórzy twierdzą, że do białych okien najlepiej pasują żaluzje w tym samym kolorze. Jednak warto podkreślić, że żaluzji nie trzeba dobierać tylko do oprawy okien, ale również wystroju całego wnętrza. Co istotne, mając białą bazę w postaci opraw okiennych naprawdę możesz przebierać w odcieniach. W końcu do bieli pasuje niemal każda barwa. Żaluzji lepiej nie dobierać do koloru ścian w pomieszczeniu, szczególnie jeśli jest to mocny kolor. Wówczas całość może nieco przytłoczyć. Dobrym pomysłem jest dopasowanie żaluzji do mebli lub dodatków, jeśli jest wśród nich jakiś kolor przewodni. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie stawianie na stonowane kolory. Krzykliwe, jaskrawe żaluzje wyszły z mody już kilka sezonów temu i nic nie zapowiada ich powrotu. Oczywiście nie oznacza to, że należy całkowicie rezygnować z bieli. W końcu to uniwersalny kolor, który na dodatek pomoże rozjaśnić pomieszczenie. Możesz więc kupić białe żaluzje, jednak pamiętaj, że wcale nie musisz ograniczać się wyłącznie do tego koloru.

Materiał ma znaczenie

Żaluzje okienne występują nie tylko w wielu kolorach, ale także różnią się materiałem, z którego są wykonane. Żaluzje mogą być drewniane lub aluminiowe. Te pierwsze wykonane są oczywiście z drewnianej sklejki, a ich cena jest wyższa niż żaluzji aluminiowych. Żaluzje aluminiowe występują zarówno w jednolitych kolorach, jak i odcieniach złota, srebra, czy miedzi. Mogą mieć one również drewnopodobne wykończenie. Sklejka natomiast może być wykonana z różnych rodzajów drewna. Drewniane żaluzje również występują w wielu wariantach kolorystycznych. Zarówno drewniane, jak i aluminiowe świetnie pasują do bieli. W przypadku drewnianych warto jednak zwrócić uwagę także na ich fakturę. Gładkie lamele będą lepiej pasować do okien PCV, zaś w przypadku drewnianych okien – nawet tych w białym kolorze, świetnie sprawdzą się także lamele o niejednolitej drewnianej fakturze.

przestronne pomieszczenie

Poziome czy pionowe?

Wybierając żaluzje okienne musisz zdecydować też na jaki ich układ postawisz. Mogą być one bowiem poziome lub pionowe. Te pierwsze cieszą się znacznie większą popularnością w przypadku domów i mieszkań. Pionowe żaluzje są natomiast chętniej wybierane do firm czy urzędów. W przypadku żaluzji poziomych można łatwo sterować stopniem ich nachylenia oraz odsłanianiem części okna. Najczęściej są one podciągane za pomocą sznureczków.

Zwróć uwagę na dodatki

Dopasowując żaluzje do stylistyki wnętrza oraz koloru opraw okiennych, warto zwrócić uwagę nie tylko na sam kolor czy materiał żaluzji, ale także wszelkie dodatkowe elementy ich wyposażenia. Mogą one bowiem wpłynąć na cały wygląd rolet i nieco je ożywić, szczególnie gdy są w jednolitym kolorze dopasowanym do okien. Żaluzje składają się także z tasiemek oraz sznurków, które przechodzą pionowo. Ich kolor może oczywiście być taki sam jak materiału żaluzji, ale postawienie na inne odcienie pozwoli uzyskać bardziej oryginalny efekt. Jeśli decydujesz się na żaluzje w białym kolorze to możesz dopasować do nich elementy montażowe np. w odcieniach szarości lub brązu. To świetne rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz, szczególnie w minimalistycznym stylu. Kiedy kupujesz rolety możesz wziąć pod uwagę nie tylko kolor okien, ale również parapetów. Jeśli są one w innym kolorze niż oprawa okien to rolety możesz dopasować właśnie do nich. Do parapetów w odcieniach drewna świetnie będą pasować drewniane żaluzje. Jeśli parapety są szare, postaw na szary materiał rolet lub elementy montażowe w tym kolorze.

Biel to kolor uniwersalny i łatwy do zestawienia. Do framug w takiej barwie łatwo dopasujesz żaluzje, zarówno pod względem materiału, koloru, jak i faktury. Możesz pozwolić sobie na więcej ekstrawagancji lub postawić na bezpieczne rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *