Książki

Książki w świątecznym klimacie dla każdego

Nadchodzące święta wnikają w każdą dziedzinę naszego życia. Czujemy się szczęśliwsi, ubieramy się cieplej, dodając do swoich stylizacji świąteczne akcenty, czasami czerwony barszczyk lub inna wigilijna potrawa już wkrada się na nasz stół w jadalni. To, co czytamy w tym okresie, też się zmienia. Wiele z nas krzyczy wewnętrznie, widząc w Empiku, przystrojone pocałunkami we śniegu, okładki. Jednak, jak powszechnie wiadomo, nie wszyscy lubią przesładzane świąteczne romanse. Dlatego chciałabym przedstawić cztery książki z wątkiem świąt Bożego Narodzenia w tle, w których zawarłam kilka tytułów, nie koniecznie powodujących czytelniczą cukrzycę.

1. ,,Tajemnica pustego kufra. Świąteczne śledztwo” Mary Kelly

To niedługa książka, którą bez zająknięcia mogę nazwać perełką literatury kryminalnej. Niezwykle klimatyczna i…zagadkowa. Akcja zaczyna się dwa dni przed wigilią w przyprószonym śniegiem Londynie. Właśnie tam zostaje zamordowana starsza kobieta, rosyjska księżna Olga, a skarb znajdujący się w kufrze należącym do niej skradziono. Do poprowadzenia sprawy zgłoszono dwóch detektywów, Nightingale’a oraz Beddoesa, z którymi razem rozwiązujemy zagadkę tajemniczego morderstwa.

Książka napisana jest niezwykle schludnie, wszystko dopracowane na ostatni guzik. Autorka często umyślne wprowadza nas w błąd, podając fałszywe wskazówki. Mimo, że niektóre sytuacje w powieści są nieco zbyt rozpisane i czasami można mieć wrażenie, że akcja ciągnie się w nieskończoność, to historia Mary Kelly na pewno przypadnie do gustu wszystkim zawziętym fanom kryminałów.

2. ,,Zostaliśmy na lodzie” Klaudia Bianek

Książka opowiada o losach młodej (zbyt) ambitnej łyżwiarki figurowej Zuzanny, której marzenia legną w gruzach. Dziewczyna wyjeżdża na mistrzostwa do Słowacji, gdzie nieskończone metry śniegu niweczą jej plany. Zawody zostają odwołane, a Zuzanna wraz z innymi lokatorami hotelu zostają odcięci od świata. Wszyscy będą musieli spędzić Boże Narodzenie zdala od domu rodzinnego.

Powieść Klaudii Bianek polecam wszystkim kochającym śnieżną zimę i jazdę na łyżwach. Mimo, że książka nie jest napisana idealnie (zakończenie ,,Zostaliśmy na lodzie” mogłabym zakopać i zapomnieć, że w ogóle nie istniało) i jest często przewidywalna ma klimat typowej świątecznej opowieści, która z pewnością umili wolny wieczór przy kominku.

3. ,,Snow” Ronald Malfi

Fabuła ,,Snow” jest już nieco oklepana, lecz na pewno znajdziemy tam niepowtarzalne w żadnej innej książce elementy. Książka opowiada o grupce osób, którzy podczas groźnej śnieżycy trafiają na bezludne miasteczko.  Postanawiają poszukać w nim schronienie, przy okazji dowiadując się, że niewinna mieścina nie jest do końca niezamieszkana. Zamiast chwili wytchnienia w uroczym hoteliku bohaterów czeka niespodziewana walka o przetrwanie ze…śniegiem. Ta historia obiecującego pisarza grozy młodego pokolenia na pewno was pochłonie.

4. ,, Złoty płatek śniegu” Krystyna Mirek

Książka zawiera trzy główne wątki, które płynnie się ze sobą przeplatają. Czytamy o Julii, która przyjeżdża na święta z chłopakiem. Nikt nie spodziewa się go. Rodzina Julii zdaje sobie sprawę, że nie do końca nie zna dziewczyny. Poznajemy także losy dyrektora szkoła oraz zakochanej w nim bez wzajemności samotnej matce. Mężczyzna chcę odtrącić od siebie zauroczoną kobietę, jednak jeszcze bardziej komplikuje całą sprawę. Trzeci wątek przedstawia dawnych przyjaciół Jowitę, Ignacego i Adama, których los złączy na nowo. ,,Złoty płatek śniegu” to słodko-gorzka powieść ze świętami w tle. Bohaterowie próbują znaleźć siebie, swój sens, a towarzyszy im miłość, szczęście, a także mniej przyjemne doświadczenia.

 

Wesołych świąt Bożego Narodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *