montaż paneli podłogowych
Wystrój wnętrz

Panele podłogowe a żaluzje okienne – czyli jak łączyć ze sobą elementy wnętrza

Czy decydując się na panele podłogowe skazujemy się na konieczność zrezygnowania z żaluzji okiennych, bo oba elementy nie są możliwe do pogodzenia ze sobą? A może istnieje sposób, aby w pomieszczeniu zagościło każde z wymienionych rozwiązań? Łączenie ze sobą różnych elementów wnętrz nie jest prostym zadaniem. Nie oznacza to jednak, że nie możemy opanować jego zasad.

Stylistyczna spójność – połączenie paneli podłogowych i żaluzji drewnianych

Choć nasze wyobrażenia o idealnym wnętrzu potrafią dość wyraźnie różnić się między sobą, nie oznacza to wcale, że każdego z nas interesuje inny efekt końcowy. Zwykle zależy nam przede wszystkim na osiągnięciu stylistycznej spójności. Jeśli więc na podłodze w salonie lub pokoju dziecięcym znalazły się drewniane panele, dlaczego drewno nie miałoby królować również na oknach? Oczywiście, nikt nie namawia nas do inwestowania w staromodne okiennice. Propozycją wcale nie mniej interesującą okazują się przecież drewniane żaluzje.

Wiele osób wybiera je jedynie dlatego, że wydają się naturalnym połączeniem w odniesieniu do drewna na podłodze. Szybko możemy jednak mieć okazję do tego, aby przekonać się, że spójność stylistyczna nie jest wcale naszym jedynym atutem. Nie mniej istotne wydaje się to, że żaluzje drewniane posiadają wiele tych samych atutów, które sprawiły, że pokochaliśmy drewniane panele na podłodze. Są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, nie niszczą się nawet pomimo upływu lat, wprowadzają do każdego pomieszczenia wyjątkowy klimat, a do tego chronią przed utratą ciepła zimą i promieniami słonecznymi latem. W niektórych domach żaluzje drewniane pojawiają się w towarzystwie zasłon. Są jednak dość ciężkie, znacznie częściej stanowią więc jedyną ozdobę okienną.

Żaluzje okienne drewniane, wbrew obawom kupujących, są rozwiązaniami zróżnicowanymi pod względem kolorystycznym. Można znaleźć takie, których tonacja będzie nawiązywała do tonacji paneli podłogowych, jeśli jednak podłoga jest dość ciemna, znacznie lepszym pomysłem okaże się z pewnością zainwestowanie w jaśniejsze żaluzje, które będą rozjaśniać nieco pomieszczenie.

sypialnia z panelami podłogowymi

Tworzenie rodzinnej atmosfery – panele i rolety materiałowe

Panele podłogowe i żaluzje drewniane to piękne połączenie. Nie każdemu odpowiada jednak jego dość oficjalny charakter. Jeśli również w naszym odczuciu może być on przeszkodą, postawmy na rolety materiałowe szczelnie przylegające do okna. Takie połączenie sprawia wrażenie mniej formalnego, nie jest jednak wcale mniej ciekawe. Rolety materiałowe z pewnością przypadną też do gustu osobom, którym trudno pożegnać się z firanami i zasłonami. Są delikatniejsze od żaluzji, nie dominują więc nad oknami tak bardzo jak one. Nic więc dziwnego, że nie muszą być również ich jedyną osłoną.

Kolorystykę rolet należy dopasować do kolorystyki podłogi, warto jednak pamiętać, że i w tym przypadku nie musimy wcale stawiać na identyczne odcienie. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby pojawiły się między nimi różnice zwłaszcza, jeśli w innym wypadku przestrzeń będzie zbyt ciemna. Tu sprawdza się klasyczna zasada aranżacyjna mówiąca o tym, że w jednym pomieszczeniu nie powinno się mieszać ze sobą więcej niż dwóch lub trzech kolorów.

Nowoczesność i industrializm – panele podłogowe i żaluzje aluminiowe

Ocena tego, jak pasują do siebie konkretne żaluzje i panele nie jest prosta i bardzo często wymaga rzutu oka na gotowe rozwiązanie. Dlaczego tak się dzieje? Szukając odpowiedzi na tak postawione pytanie warto zwrócić uwagę na to, że pomieszczenie może być utrzymane w wielu stylach, a każdy z nich ma swoje prawa.

Jeśli jesteśmy entuzjastami tego, co nowoczesne, zrezygnujmy nie tylko z drewnianych żaluzji, ale i z rolet stawiając przede wszystkim na żaluzje aluminiowe. Dziś nie są już one może wykorzystywane tak chętnie, jak przed laty, nadal jednak trudno jest mówić o nich inaczej niż jako o rozwiązaniach rozbudzających naszą wyobraźnię. Żaluzje aluminiowe świetnie sprawdzają się jako ochrona przed słońcem, można na nie też liczyć, gdy chcemy przeszkodzić w zaglądaniu do wnętrza domu wścibskim sąsiadom. Nie mają sobie równych jednak również wtedy, gdy chcemy wprowadzić do pomieszczenia mocny, nowoczesny akcent przywodzący na myśl okna biura lub fabryki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *