Wystrój wnętrz

Rolety na okna dachowe – co warto o nich wiedzieć

Kiedy jesteś posiadaczem i mieszkańcem domku jednorodzinnego z zagospodarowanym do celów mieszkaniowych poddaszem, zwykle znajdują się na nim okna dachowe, dzięki którym poddasze doświetlone jest odpowiednio o każdej porze roku. Jednak okna dachowe mają nie tylko zalety. W upalne lata, kiedy słońce wciąż świeci, mogą nam dawać na poddaszu za dużo światła, a tym samym niepożądanego gorąca. Dlatego już na etapie montażu okien dachowych, warto zastanowić się jak zabezpieczyć je przed nadmierną ilością wpadającego światła, jakie rolety na okna dachowe zamontować, aby cieszyć się najwyższym komfortem użytkowania poddasza w swoim domu.

Jakie rolety na okna dachowe wybrać?

Na rynku mamy wiele rolet, także tych na okna dachowe, dlatego wybór wcale nie jest prosty. Warto przejrzeć dokładnie ofertę, jaką prezentują nam producenci rolet i dowiedzieć się o nich jak najwięcej, aby dokonać właściwego wyboru. Niestety w oknach dachowych zwykłe rolety nie zdadzą egzaminu, zwyczajnie się do nich nie nadają. Dlatego należy wybrać odpowiednie rolety na okna dachowe i cieszyć się z ich funkcjonalności.

Rolety na okna dachowe

Dlaczego zwykłe rolety nie nadają się do okien dachowych?

Jak wiadomo, okna dachowe są zamontowane w dachu, a co za tym idzie znajdują się pod pewnym kątem. Tutaj działa proste prawo grawitacji, dlatego jeżeli umieścimy w nich zwykłe rolety, opadną one do konta 90 stopni, a co za tym idzie będą odstawać od okna i w ogóle nie spełnią swojej funkcji. Rolety na okna dachowe posiadają wmontowany mechanizm, dzięki któremu roleta jest odpowiednio prowadzona, nie zależnie od tego pod jakim kątem znajduje się okno.

Na co zwracać uwagę przy wyborze rolet na okna dachowe?

Tak samo jak w przypadku tradycyjnych rolet, także rolety na okna dachowe występują w wielu wersjach. Mamy tutaj do czynienia z tańszymi i droższymi roletami na okna dachowe, ale nie tylko cena powinna być wyznacznikiem naszego wyboru.

Rolety a raczej żaluzje aluminiowe

Tradycyjne rolety aluminiowe są chyba znane każdemu, to najczęściej wybierany typ rolet, zarówno w przypadku zwykłych okien, jak i okien dachowych. Odznaczają się one niewielką wagą, niską ceną oraz wyjątkową łatwością w ich czyszczeniu. Takie rolety aluminiowe wystarczy przetrzeć ścierką zmoczoną w wodzie z płynem i już są czyste.

Rolety z tkaniny do okien dachowych

Jeżeli zdecydujemy się na rolety z tkaniny, dodamy wnętrzu dodatkowego blasku, nadamy kolorystyki i przytulności. Tego rodzaju rolety najlepiej widziane są w sypialni, dzięki czemu po zasłonięciu okna otrzymujemy ciepły i nastrojowy klimat. Dzięki bogatej kolorystyce dostępnej na rynku, bez większych problemu znajdziemy rolety z tkaniny pasujące do naszego wnętrza.

Rolety materiałowe plisowane – ekstrawagancja i elegancja

Tego rodzaju rolety na okna dachowe to nie tylko osłonięcie okna przed nadmiarem światła, ale także wprowadzenie do wnętrza ekstrawagancji i elegancji. Rolety materiałowe plisowane są bardzo popularnym produktem na rynku wnętrzarskim i cieszą się niezmiennie wysoką akceptacją wśród osób zawodowo zajmujących się wystrojem wnętrz.

Zanim kupisz rolety do okien dachowych

Przed zakupem rolet do okien dachowych, musimy znać ich odpowiedni rozmiar. Przypadkowe zakupy rolet na okna dachowe może przynieść odwrotny skutek, tutaj nie da się skrócić ani zwęzić rolety, tutaj należy podawać bardzo dokładne wymiary okien, aby rolety do okien dachowych pasowały idealnie. Jeżeli nasz pomiar będzie błędny, roleta nie będzie pasować do ramy okiennej, a co za tym idzie nie spełni swojej funkcji i nie ochroni nas właściwie przed wpadającym z zewnątrz światłem.

Wybierając rolety do okien dachowych powinniśmy kierować się nie tylko ich ceną, czy też obecnie panującą na rynku modą. Tutaj liczy się nasz gust i to co tylko nam się podoba. Rolety będą nam służyć przez lata, dlatego warto dołożyć kilka złotych więcej, a moda przemija, dlatego warto wybierać wyłącznie według własnego gustu i upodobania. Wybierając rolety do okien dachowych, zawsze zwracajmy uwagę na ich jakość. Im lepsze rolety wybierzemy, tym dłużej posłużą nam jako ochrona przed słońcem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *